Ruduo – Metalo stichija

Rudens laikotarpis tradicinėje kinų medicinoje siejamas su Metalo stichija, kuri atspindi organizmo apsivalymą, pasiruošimą poilsiui ir naujam atsinaujinimo ciklui. Šiuo metu ypatingas dėmesys skiriamas plaučiams ir storajam žarnynui – organams, atsakingiems už toksinų pašalinimą ir kvėpavimo takų sveikatą. Rudenį būtina stiprinti imuninę sistemą, reguliuoti virškinimą ir apsivalyti nuo per vasarą susikaupusių toksinų, nes šis laikotarpis padeda pasiruošti šaltajam metų sezonui.

Kvėpavimo svarba

Kinų medicina teigia, kad kvėpavimo metu dirba visas žmogaus kūnas, visi pagrindiniai organai. Deguonis ir energija pasiekia kiekvieną kūno ląstelę. Įkvėpimo metu įtraukiami inkstai ir kepenys, o iškvėpimo metu – širdis ir plaučiai, pauzės metu – kasa ir blužnis. Svarbu nors 5 min. per dieną kvėpuoti diafragma, ypač ryte.

Po diafragma išsidėstę vidiniai organai – skrandis, kepenys, tulžies pūslė ir kt. Diafragmos judesiai pakelia ir nuleidžia vidaus organus ir taip juos masažuoja. Iš kepenų išspaudžiamas veninis kraujas, limfa bei tulžis. Kepenyse nėra raumenų ir savarankiškai jos negali išstumti tulžies, tad atsiranda sąstingis ir prielaidos tulžies akmenims susidaryti. Prastas tulžies nutekėjimas blogina virškinimą ir apskritai gyvenimo kokybę.

Taisyklingas kvėpavimas diafragma, arba gilus kvėpavimas, padeda išlaikyti sveiką kūną, gerina deguonies įsisavinimą, sumažina stresą ir skatina organizmo detoksikaciją. Kvėpuojant diafragma, reikia sutelkti dėmesį į pilvo sritį. Įkvėpus per nosį, pilvas turėtų išsipūsti, o iškvepiant per burną – stipriai susitraukti, lyg iki šonkaulių, tokioje padėtyje palaikyti 2 sek. ir vėl kartoti. Šis kvėpavimo būdas stimuliuoja parasimpatinę nervų sistemą, mažina įtampą, gerina virškinimą, širdies veiklą ir kraujotaką. Diafragminis kvėpavimas taip pat stiprina plaučius ir pagerina bendrą organizmo atsparumą ligoms.

Plaučiai atsakingi už bendrą organizmo termoreguliaciją – kaip žmogus reaguoja į temperatūros pokyčius, į karštį, į šaltį. Plaučiai reguliuoja kraujotaką, jie atsakingi už deguonies perdirbimą, taip pat už balso, gerklės, balso stygų būklę.

Plaučiams reikia švaros. Plaučių švarą užtikrina reguliarus, nuolatinis, nepertraukiamas storosios žarnos darbas. Išspręsti sveikatos problemas, neišvalius kūno ir organų, praktiškai neįmanoma.

Storasis žarnynas

Pagal Rytų mediciną, storasis žarnynas yra susijęs su detoksikacija ir imuniteto palaikymu. Siekiant pasirūpinti šiuo organu, svarbu užtikrinti subalansuotą mitybą, kurioje gausu skaidulų ir natūralių fermentų, vartoti šiltus maisto produktus ir vengti perdirbtų maisto produktų. Plaučius ir storąjį žarnyną tonizuoja aštrus skonis. Aštrus skonis sušildo, valo ne tik žarnyną ir plaučius, bet ir odą.

Taip pat svarbu reguliariai atlikti organizmo valymą, siekiant pašalinti toksinus. Fiziniai pratimai ir taisyklingas kvėpavimas gerina kraujotaką ir virškinimą. Emocinė pusiausvyra yra būtina, nes per didelis stresas gali paveikti žarnyno veiklą.

Reikėtų nepamiršti ir apie vandens režimą. Be vandens nebus pilnaverčio valymo. Būtina išgerti po 1,5-2 litrus šilto vandens per dieną (nedideliais kiekiais, panašiai po ¼ st. ir dažnai tarp valgių). Tulžies tekėjimui gerinti gerkite po kelis 2-3 gurgšnelius 50 laipsnių šilumos vandenį kas 0,5-1 val.

Rekomenduojami  produktai rudens laikotarpiui:

  • Chitozanas – padeda pašalinti toksinus ir sunkiuosius metalus, gerina žarnyno veiklą.
  • Antilipidinė arbata – stiprina organizmo apsivalymą, skatina virškinimą, palaiko lipidų (cholesterolio) balansą.
  • Kordicepso kapsulės – stiprina imuninę sistemą, veikia prieš grybelius, virusus ir bakterijas, gerina plaučių veiklą ir bendrą organizmo atsparumą peršalimams.
  • Digest – gerina žarnyno peristaltiką ir tuštinimąsi, sumažina dujų kaupimąsi žarnyne bei pagerina virškinimą, papildo natūralią virškinamojo trakto mikroflorą.
  • Trys žolės* – bitkrėslė, pelynas, gvazdikėlis. Žolių mišinys padeda pašalinti iš organizmo grybelį, pirmuonis, askarides.  Šis mišinys reguliuoja virškinimo ir žarnyno sistemas, stiprina kepenis, saugo nuo inkstų uždegimų, gydo dirgliosios žarnos sindromą, veikia antibakteriškai ir turi priešuždegiminį poveikį.

*Trijų žolių mišinio sudėtis ir vartojimas: po 50 g pelyno, 50 g bitkrėslės ir 50 g kvapniųjų gvazdikėlių sumalti su kavamale ir vartoti ryte po 1 a.š. be kaupo ant tuščio skrandžio 20-30 min. prieš pusryčius ir vakare po 1 a.š. be kaupo prieš miegą užgeriant šiltu vandeniu. Suvartoti visą mišinį (40 dienų).

Rudenį ypatingai svarbu skirti laiko ramybei ir poilsiui, subalansuoti mitybą ir pasiruošti šaltojo sezono iššūkiams, kad organizmas būtų stiprus ir apsaugotas.