Pavasaris – Medžio elementas
Elementas: medis.
Metų laikas: pavasaris.
Skonis: rūgštus.
Spalva: žalia.
Neigiama emocija: pyktis.
Stiprinamoji emocija: gerumas, dosnumas, atlaidumas.
Organai: kepenys, tulžies pūslė.
Pagal tradicinę kinų mediciną pavasaris, simbolizuojamas medžio elementu, prasideda vasario viduryje ir jo poveikis truks iki gegužės vidurio. IN organas yra kepenys, o JAN organas yra tulžies pūslė. Šie du organai yra atsakingi už energijos tekėjimo visame kūne reguliavimą ir raminimą. Jų disbalansą lemia prasta, nesubalansuota mityba, naudojant prastos kokybės riebalus ir maistą, o tai sudaro beveik visą pramonėje gaminamą maistą.
Šiuo laikotarpiu daugelis žmonių gali patirti vadinamąjį pavasarinį nuovargį. Jis atsiranda dėl kepenų perkrovos, nes šiuo laikotarpiu jos labai aktyvios. Todėl dabar pats metas gerinti jų veiklą. Didelį rezultatą galima pasiekti su sveika mityba. Patariama atsisakyti pieno produktų, cukraus (greitųjų angliavandenių), rūkytos ir keptos mėsos, daugiau įtraukti į racioną kuo įvairesnių šviežių bei raugintų daržovių, uogų bei vaisių. Šiuo laikotarpiu vyrauja rūgštus, kartus skonis. Dieną pradėkite stikline šilto vandens su citrinos sultimis.
Kepenys – cheminė laboratorija, nuo kurios priklauso širdies, kraujotakos, virškinimo organų, inkstų, smegenų, limfinės sistemos ir pagaliau mūsų psichikos būklė. Jos reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, maitina raumenis ir audinius, kontroliuoja menstruacinį ciklą, rūpinasi mūsų emocijomis. Kepenys yra susijusios su sąnariais ir sausgyslėmis, o jų negalavimus išduoda akys. Kai miegame, kraujas grįžta į kepenis apsivalyti. 1–3 val. – kepenų aktyvumo laikas. Jei naktinėjame, šis procesas sutrinka ir kitą dieną kepenims būna sunku funkcionuoti. Akių perštėjimas – signalas, kad kepenys “nepatenkintos”. Štai kodėl sveikos kepenys yra raktas į mūsų prisitaikymą prie pokyčių.
Pastaruoju metu visi susiduriame su nesuskaičiuojamais pokyčiais. Pabandykime sutelkti dėmesį į kepenis, kurios padeda reguliuoti pykčio, emocinius svyravimus, polinkį į depresiją ar nemigą. Moterų kepenys yra jautresnės nei vyrų, todėl joms dar svarbiau sveikai maitintis, vengti alkoholio. Kepenis svarbu periodiškai valyti.
Duokime savo kūnui naudingų produktų! Išbandykite kepenų valymą. Visą dieną gerkite mažais gurkšneliais Antilipidinę arbatą – 1 paketėlis 1 litre vandens. Žinoma, derinkite ją su švariu vandeniu. Šie skysčiai skirti mūsų organizmo valymui ir toksinų šalinimui.
Vartokite chitozaną, kuris organizmą dotoksikuoja, šarmina, skatina jungiamojo audinio ir gleivinės atsinaujinimą. Vynuogiu sėklų ekstraktas „Grape Extract”, kaip galingas antioksidantas su juodųjų pipirų ekstraktu, kovoja su laisvaisiais radikalais, lėtina senėjimą, padeda stiprinti imunitetą. Vartoti: 1. Savaitė – 2 kapsulės ryte, 2. savaitė – 3 kapsulės ryte rytas ir 3.- 4. savaitė, 4 kapsulės ryte po valgio.
„Vitality Softgels” kviečių gemalų aliejus, kuriame yra beta karoteno, vit. E ir lecitino, palaikančio ląstelių membranų struktūrinį vientisumą, šaltinis. Jis padeda atkurti kepenų ląsteles ir gerinti jų veiklą, padeda apsaugoti organizmą nuo senėjimo proceso bei lėtinių ligų. Vartoti du kartus dienoje po 1 kaps. valgio metu.
Kepenis ir jų energetinį kanalą teigiamai veikia gencijonas, sukatžolė, rabarbarų šaknys, šalavijas, trikartė žvaginė, pankolis, saldymedis, cikorija, smiltyninis šlamutis. Tulžies pūslę ir jos kanalą be minėtų žolių valo ir gydo ajero bei kiaulpienių šaknys.
Pavasarinei dietai idealiai tinka kukurūzai, salierai ir kopūstai. Rinkitės ne itin saldžius vaisius – abrikosus, vyšnias, apelsinus. Ir nepamirškite į racioną įtraukti apelsinų ir citrinų žieveles, citrinas, mandarinus ir kinkanus.
Vakarienė turi būti lengva. Kad padėtumėte kepenų darbui, dažniau valgykite karčius žalumynus ir prieskonius. Kartus skonis stiprina virškinimą, kelia refleksinę skrandžio sulčių sekreciją ir tonizuoja virškinamojo trakto raumenis, padeda kepenims perdirbti maistingąsias medžiagas bei filtruoti priemaišas. Kartų skonį taip pat turi ciberžolė, pienės, tikrasis margainis. Pats paprasčiausias būdas įtraukti šiuos produktus į savo racioną – išsivirti jų arbatos.
Gerkite daug skysčių. Tačiau šiuo metu reikėtų vengti šaltų gėrimų, kurie mažina virškinimo ugnį ir didina toksinų formavimąsi. Naudinga gerti daug šilto filtruoto vandens. Toksinų šalinimo stimuliavimui pamėginkite į karštą vandenį įberti žiupsnelį kajeno pipirų, įdėti 1/4 citrinos, 1 arbatinį šaukštelį medaus ir keletą lašų obuolių acto. Rūgštus mišinio skonis aktyvuoja laisvą tulžies tekėjimą žarnyne iš kepenų ir tulžies pūslės. Gėrimas atstato energiją ir gyvybines jėgas, padėdamas organizmui susidoroti su aukštu riebalų kiekiu. Actas ir kajeno pipiras kartu su šiltu vandeniu aktyviai stimuliuoja virškinimą ir šalina gleivių susikaupimus iš skrandžio, gerina kraujotaką, pagerėja medžiagų apykaita.
Kontroliuodami savo jausmus ir emocijas nepamirškite, kad po žiemos reikia įgyti naujos energijos ir tai įmanoma tik tada, jei turime stiprias kepenis ir tulžies pūslę.
Kepenų funkcijos:
→ dalyvauja virškinimo procese;
→ gamina ir išskiria tulžį;
→ dalyvauja medžiagų apykaitos ir kraujodaros procesuose;
→detoksikuoja;
→ saugo energijos išteklius, reikalingus raumenims ir smegenims.
Kepenų veiklos sutrikimo požymiai:
- Pilvo pūtimas.
- Rėmuo.
- Kartėlio prieskonis burnoje.
- Pablogėjęs apetitas.
- Pykinimas.
- Padidėjęs kraujospūdis.
- Dažnas vidurių užkietėjimas.
- Nerimo jausmas.
- Nuolatinis nuovargis.
- Padažnėjusios odos ligos.
- Hemarojus.